UA EN

Пам’ятники та погруддя

Пам’ятник Іванові Франку в Києві
Пам'ятник Іванові Франку розташований в Печерському районі міста Києва у сквері на площі Івана Франка поруч з будівлею Національного академічного драматичного театру, що також носить ім'я Каменяра. Він був встановлений у 1956 році на честь 100-річного ювілею від дня народження письменника. Пам'ятник являє собою бронзову напівфігуру письменника, яку встановлено на постаменті з червоного граніту. Загальна висота пам'ятника — 4,5 метри. Відповідно до наказу Міністерства культури і туризму України від 03.02. 2010 №58/0/16-10 пам'ятник має статус пам'ятки монументального мистецтва, охоронний номер № 581-Кв.
Супрун О. О. та Білостоцький А. Ю., архітектор - Іванченко М.К.
Пам'ятник Іванові Франку на території Міжрегіональної академії управління персоналом
Пам’ятник Іванові Франку на тереторії Міжрегіональної академії управління персоналом - «Сад України» був встановлений саме з національно-патріотичною метою за ініціативою Щокіна Г.В. Серед вишень та квітів саду можна побачити ще шість великих українців – визначних діячів вітчизняної історії. З «Кобзарем» у руках сидить на лавці Тарас Шевченко, неподалік нього – Григорій Сковорода, поряд стоять Петро Могила та Богдан Хмельницький, Леся Українка на долоні тримає птаха – символ свободи та незалежності, відомий український політичний та культурний діяч В’ячеслава Липинський.
Крилов Б.Ю. та Сидорук О.Ю.
Пам'ятник І. Я. Франкові в Івано-Франківську
26 серпня 1995 року в історії міста відбулася важлива подія – урочисте відкриття пам’ятника Івану Франку. Монументальний комплекс відображає високу постать Івана Франка, що крокує, на гранітному постаменті. За спиною скульптури – два елементи – мов спалахи вогню, які одночасно є фоном для пам’ятника, що органічно вписується у ландшафт площі. Автори намагалися виразно виділити у скульптурі обличчя, груди і руки, які разом з динамічною постаттю символізують задуманого поета і філософа, що в русі заглибився у свої думки. Як пишуть історики Петро Арсенич та Галина Максимців, воля, бунтарство, боротьба уособлені в стрімкому розмаху стилізованих крил. На внутрішній стороні крил Написи: “Нині вчися побіждати, завтра певно побідиш” та “До великого моменту будь готовий кожден з нас” . Площа на якій встановлено пам’ятник названа іменем І. Франка. У 2001 році було здійснено реставрацію пам’ятника. Висота скульптури 4,5 м, крил – 6 м.
М. Посікіра, Л. Яремчук, М. Ягольник, В. Каменщик
Пам’ятний знак І. Франкові (село Криворівня)
У десяті роковини від дня смерті письменника біля скелі, де часто любив зупинятися письменник, де він в 1912 році виступив на народному віче, зібралися гуцули з Криворівні, Жаб’я на відкриття пам’ятної плити, яку виготовив В. Якіб'юк. На плиті був вигравіруваний тризуб та напис: „В честь Іванові Франкові Гуцульщина, 1916-1926”. З трагічною долею родини Якіб’юків і зникла пам’ятна плита. В 1969 р. , коли була повінь, стихія вимила рештки плити, яка зберігається по теперішній час в експозиції музею Івана Франка.
В. Якіб’юк
Пам’ятник Франку в с. Слобода, урочище Фабрика
Один з перших пам’ятників Іванові Франкові на Прикарпатті. Ініціатором його встановлення був уродженець села, польський письменник і етнограф Станіслав Вінценз. Під час перебування на Гуцульщині він познайомився з видатним письменником і так захопився силою його духу, що вирішив спорудити у рідній Слободі пам’ятник. У 1936 році Вінценз за відповідну плату попросив односельців знайти в горах велику кам’яну брилу й витесати з неї обеліск. На мармуровій таблиці місцевий каменяр Василь Остап’як латинськими літерами викарбував напис: „Вірю в силу духа” і далі – польською мовою „Пам’яті Івана Франка, сина цієї землі”. Під час Другої світової війни мадярські вояки розбили дошку. В 1944 р. фольклорист Іван Прокопів домігся поновлення пам’ятника. Напис викарбували вдруге, тільки латинські букви замінили кириличними.
Переглянути
Будь ласка,
скористайтеся
десктоп-версією сайта